Świadczenie wychowawcze
Świadczenie wychowawcze 500+

Świadczenie wychowawcze przysługuje na wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.
Świadczenie wychowawcze przysługuje do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia:
- matce – jeżeli dziecko wspólnie z nią zamieszkuje i pozostaje na jej utrzymaniu;
- ojcu - jeżeli dziecko wspólnie z nim zamieszkuje i pozostaje na jego utrzymaniu;
- opiekunowi faktycznemu dziecka - jeżeli dziecko wspólnie z nim zamieszkuje i pozostaje na jego utrzymaniu;
- opiekunowi prawnemu dziecka;
- dyrektorowi domu pomocy społecznej.
Wysokość świadczenia:
- 500,00 zł - miesięczna kwota świadczenia wychowawczego na dziecko w rodzinie
W przypadku gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących w rozłączeniu sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach, kwotę świadczenia wychowawczego ustala się każdemu z rodziców w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego.
W przypadku urodzenia dziecka lub ukończenia przez dziecko 18. roku życia w trakcie miesiąca wysokość świadczenia wychowawczego jest ustalana proporcjonalnie do liczby dni, w których świadczenie wychowawcze przysługuje.
Wymagane dokumenty:
Prawidłowo i kompletnie wypełniony formularz wniosku wraz z m. in. następującymi dokumentami dołączonymi odpowiednio:
- karta pobytu − w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach;
- karta pobytu i decyzja o udzieleniu zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który uprawnia do wykonywania pracy;
- zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka;
- odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach;
- orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka;
- prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację,
- inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
- dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
- dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
- pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
- członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
W przypadku gdy członek rodziny, rodzic dziecka przebywają poza granicami RP w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego należy złożyć oświadczenie dotyczące ustalenia państwa właściwego do wypłaty świadczeń.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci;
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego;
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2019 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o przyznanie świadczenia wychowawczego oraz zakresu informacji, jakie mają być zawarte we wniosku, zaświadczeniach i oświadczeniach niezbędnych do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego.
Wymagane dokumenty
- Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego
- Oświadczenie o wykonywaniu pracy za granicą
Miejsce złożenia dokumentów
Druk wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego można otrzymać w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku lub pobrać ze strony internetowej
Szczegółowe informacje na temat świadczenia wychowawczego można uzyskać pod nr telefonu: 774067038 wew. 205-211
Termin i sposób załatwienia
Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego kończy się wydaniem informacji ( prosimy o podanie adresu email na który wyślemy informację)
W przypadku konieczności przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego termin załatwienia sprawy może ulec wydłużeniu.
Jednocześnie informujemy, iż w toku postępowania administracyjnego Dział Świadczeń Rodzinnych i Dodatków Mieszkaniowych Ośrodku Pomocy Społecznej w Prudniku ma prawo żądać dostarczenia innych dokumentów niezbędnych do prawidłowego rozpatrzenia sprawy.
Prosimy o zwrócenie uwagi przy wypełnianiu wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego (500+) na pole dotyczące przebywania/ nie przebywania wnioskodawcy lub członka rodziny, w tym współmałżonka lub drugiego rodzica dziecka/dzieci poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
W przypadku pracowników zatrudnionych w polskiej firmie a oddelegowanych do pracy poza granicami Polski należy w wyżej wymienionej rubryce wniosku zaznaczyć pole: przebywam lub członek rodziny, w tym współmałżonek lub drugi rodzic dziecka/dzieci, przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie, w którym mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.