Zasiłek celowy specjalny
Zasiłek celowy specjalny
Jest świadczeniem przyznawanym na podstawie art. 41 ustawy o pomocy społecznej i może być przyznane w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe w wysokości nie przekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny.
Zasiłek celowy specjalny ma charakter uznaniowy, a zatem przyznanie go zależy od okoliczności sprawy oraz środków finansowych będących w dyspozycji Ośrodka na tę formę pomocy.
Specjalny zasiłek celowy może być przyznany w formach
- nie podlegającej zwrotowi - w wysokości nie przekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny;
- pod warunkiem zwrotu części lub całości kwoty zasiłku lub wydatków na pomoc rzeczową - zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczowa.
Przysługuje osobom i rodzinom, których dochód jest niższy od kryterium dochodowego określonego w ustawie. Jest to świadczenie jednorazowe, przyznawane na zaspokojenie niezbędnej potrzeby życiowej.
Zgodnie z wyrokami sądowymi, w tym NSA za "szczególnie uzasadnione przypadki" NIE ZOSTAŁY UZNANE np. spłata zadłużenia, opłacenie rachunków za gaz czy energię lub brak środków na bieżące wydatki. Przypadek musi być na tyle wyrazisty i odbiegający od sytuacji innych osób znajdujących się w trudnym położeniu, że uzasadnia przyznanie pomocy z uwagi na okazjonalność, nadzwyczajność występującego zdarzenia, które jest na tyle dotkliwe w skutkach, że dana osoba nie jest w stanie sobie z nim poradzić, nawet przy uwzględnieniu możliwości ludzkiej zapobiegliwości.