Sprawozdanie z pracy placówki
Sprawozdanie z pracy placówki wsparcia dziennego prowadzonej w formie pracy podwórkowej przez wychowawcę podwórkowego "Podwórkowcy"
Sprawozdanie z pracy placówki wsparcia dziennego prowadzonej w formie pracy podwórkowej przez wychowawcę podwórkowego p.n. „Podwórkowcy” w okresie od 01.01.2021r. do 31.12.2021 r.
Rok 2021 pomimo panującej w kraju sytuacji epidemiologicznej związanej z Covid -19 nie przeszkodził podopiecznym placówki brać udziału w zajęciach, które to odbywały się zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.
Zajęcia prowadzone były na świeżym powietrzu, najczęściej na terenie parku miejskiego oraz okolicznych placach zabaw i kompleksach sportowych. W przypadku nieodpowiednich warunków atmosferycznych zajęcia realizowane były z wykorzystaniem infrastruktury należącej do Ośrodka Pomocy Społecznej.
Realizowana tematyka zajęć skupiała się na bieżących wydarzeniach oraz kultywowaniu tradycji i zwyczajów świąt i uroczystości.
Uczestnicy zajęć w ramach realizacji planu pracy placówki:
- świętowali nowy rok oraz przygotowywali listę postanowień noworocznych,
- przygotowywali upominki dla Babci i Dziadka z okazji ich święta,
- zorganizowali walentynkową pocztę miłości,
- uczcili Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzny,
- świętowali pierwszy dzień wiosny,
- brali udział w warsztatach w ramach których wykonywali ozdoby wielkanocne (koszyczki, pisanki, wianki, palmy),
- rozwijali postawę patriotyczną zgłębiając informacje o świętach narodowych,
- wykonali upominki dla Rodziców z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca,
- świętowali Dzień Dziecka,
- uczcili nadejście lata i wakacji,
- przygotowywali się do rozpoczęcia nowego roku szkolnego,
- obchodzili Dzień Nauczyciela,
- przygotowywali stroje i dekoracje związane z Halloween,
- uczcili tradycję Święta Zmarłych (Wszystkich Świętych),
- zorganizowali wróżby andrzejkowe,
- przygotowywali dekoracje i ozdoby związane z okresem adwentu i Bożym Narodzeniem.
Ponadto uczestnicy zajęć brali udział w:
- warsztatach edukacyjnych z zakresu znajomości zasad ruchu drogowego i bezpiecznego poruszania się zorganizowanych przez przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Prudniku,
- wycieczce do Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz w warsztatach dekorowania tkanin motywami z prudnickiej fabryki tekstylnej,
- spotkaniu z przedstawicielami Ochotniczej Straży Pożarnej z Moszczanki, w ramach którego poznali zasady pracy strażaków oraz budowę i funkcję samochodu przeznaczonego do działań ratowniczo – gaśniczych,
- spotkaniu mikołajkowym zorganizowanym przez Powiatowy Klub Ośmiu działającym przy Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku.
Pozostały czas podopieczni placówki poświęcali na budowanie trwałych relacji rówieśniczych spędzając razem czas na wspólnych rozmowach, grach planszowych i stolikowych oraz aktywności ruchowej własnej i zorganizowanej.
Projekt Bliżej rodziny i dziecka -wsparcie rodzin przeżywających problemy opiekuńczo- wychowawcze oraz wsparcie pieczy zastępczej – III edycja realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 -2020, Oś priorytetowa VIII- Integracja Społeczna, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.